تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

   

  هیجانات و تاثیرات آنها در زندگی

  همه ما، خواهان شادی و رسیدن به اهداف خود هستیم.با این وجود،اضطراب،خشم،افسردگی و سایر هیجانات ناخوشایند موجب ناراحتی شده و در رضایت و سلامت روابط و سایر اهداف زندگی ما تداخل ایجاد می کنند. هیجانات نامطلوب و خارج از کنترل نه تنها لذت بردن ما را از زندگی روزمره کاهش می دهند، بلکه ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارند. هیجانات خارج از کنترل ،همچنین می توانند به سلامت ما لطمه بزنند.

  اما هیجانات چه هستند؟ هیجانات احساساتی پیچیده با مولفه هایی روانی،جسمی و رفتاری هستند. ما به لحاظ روانی، هیجانات خود را به عنوان مطلوب یا نامطلوب تجربه می کنیم.چهار هیجان اساسی ما عبارتند از : ترس، خشم، اندوه و لذت یا رضایت. ترس مداوم که در موقیت های مختلفی تجربه می شود، تبدیل به اضطراب می گردد.

  اضظراب و نقش آن در عملکرد تحصیلی

  کمتر کسی را می توان یافت که در طول زندگی خود اضطراب(مانند اضظراب امتحان ) را تجربه نکرده باشد.احساس دلشوره و نگرانی همراه با افکاری از این دست : « آیا می توانم به سوالات جواب دهم ؟» «آیا به اندازه کافی اطلاعات دارم ؟ » را هر کسی بیش از امتحان کنکور یا یک مصاحبه کاری و ... تجربه کرده است . اضطراب تا حد معینی، عملکرد فرد را در هنگام پاسخگویی به سوالات بالا می برد، زیرا ترشح آدرنالین (هورمونی که زمان اضطراب و هیجان آزاد می شود ) باعث تمرکز و افزایش هوشیاری فرد می شود .اما اضطراب بیش از حد، از تفکر درست جلوگیری می کند و جریان فکر را متوقف می سازد و تنها افکار منفی مانند: « نمی توانم به سوالات جواب دهم ». « چیزی به یاد نمی آورم » « هرچه خوانده ام یادم رفته » و... به ذهن می رسد.که این حالت به حراس و ترس شدید و نهایتا" عملکرد پایین  در امتحان منجر می شود. چنانچه اضطراب شدت پیدا کرده و آشفتگی یا نقص قابل توجهی را در زندگی ما ایجاد نماید، تبدیل به یک اختلال اضطرابی می شود

  از جمله علل اضطراب می توان به باورهای و خودگویه های غیر منطقی،وحشتناک ساختن، تحمل پایین ناکامی و چه می شود اگر ...ها اشاره کرد. چه می شود اگر...ها، سوالات فراوانی هستند که فرد از خودش می پرسد. « چه می شود اگر در کنکور قبول نشوم ؟ »  « چه می شود اگر جواب سوال معلم را بلد نباشم ؟» تفکر چه می شود اگر ...،موجب اضطراب می گردد.

  خود گویه های درونی این افراد اغلی این است که : << اگر در کنکور قبول نشوم، والدین و دوستانم مرا طرد می کنند >>. باور های غیر منطقی 

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 14 شهريور 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160036
 • بازدید امروز :367324
 • بازدید داخلی :44103
 • کاربران حاضر :266
 • رباتهای جستجوگر:407
 • همه حاضرین :673

تگ های برتر